Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych

Przy zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych nie ma ustalonych jednych konkretnych objawów, ponieważ zależą one od wielu czynników między innymi od wieku pacjenta, od przyczyny zapalenia czy od stopnia zaawansowania choroby. Z medycznego punktu widzenia o zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych mówimy, gdy stan zapalny obejmuje oponę pajęczynówkową, płyn mózgowo – rdzeniowy, oraz oponę miękką, pokrywającą mózgowie. Choroba ta wywołana jest przez infekcje wirusowe, bakteryjne, rzadziej grzybicze i pasożytnicze. Jak już wspomniałem objawy choroby mogą być różne w zależności od kilku czynników. U noworodków gorączka występuje rzadko, a nawet temperatura ciała może być obniżona, ponadto można zaobserwować wyraźny spadek aktywności, zaburzenia oddechowe oraz brak apetytu. W przypadku niemowląt zazwyczaj pojawiają się zaburzenia rozwojowe.

Zazwyczaj u niemowląt występuje także wysoka gorączka, wymioty, sztywność karku czy zaburzenia świadomości. Z kolei u dorosłych i starszych dzieci/młodzieży zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych ma typowe objawy i postawienie diagnozy nie stanowi problemu. Pojawiają się bóle głowy, wymioty, zaburzenia mowy, podwójne widzenie, gorączka, nudności, senność. Zdrowie jest zagrożone dlatego przy takich objawach trzeba się szybko udać do lekarza. Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych rozpoznaje się na podstawie wywiadu, badania neurologicznego i badania płynu mózgowo rdzeniowego oraz krwi im szybciej wykryta choroba tym lepiej. Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie opon zazwyczaj daje podobne objawy do bakteryjnego zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych. Od zapaleń bakteryjnych odróżnia je dość dobry stan pacjenta łagodny przebieg i sezonowość objawów, a także inne towarzyszące wirusowemu zapaleniu objawy (zapalenie nosa, gardła, wysypki, zapalenie przyusznic itp.)

Leczenie groźniejszego bakteryjnego zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych powinno odbywać się w wyspecjalizowanych placówkach medycznych ( na oddziale chorób zakaźnych ). Żeby zdrowie ucierpiało w jak najmniejszym stopniu należy jak najszybciej podjąć leczenie po rozpoznaniu choroby lub nawet przy podejrzeniu zapalenia. Każda zwłoka zwiększa szanse powikłań przez co nie tylko zdrowie, ale także życie jest zagrożone. W leczeniu stosuje się antybiotyki, leki zmniejszające ciśnienie śródczaszkowe, sterydy. Leczenie wirusowych zapaleń jest wyłącznie objawowe. Stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i nawadnianie dożylne. Zdrowie jest dla człowieka niezwykle cenne, dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych objawów i bez zwłoki udać się do lekarza często szybko i trafnie postawiona diagnoza ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie chorego.