Czym są lecznicze wody mineralne i jak mogą nam pomóc?

Zapewne słyszałeś o leczniczych wodach mineralnych i ich korzyściach dla zdrowia i ogólnego samopoczucia, ale co je definiuje i co je wyróżnia? Aby mogły zostać uznane za takie, muszą spełniać określone warunki.

Lecznicze wody mineralne to takie, które ze względu na swój skład chemiczny, fizyczny i fizykochemiczny mają właściwości lecznicze. Innymi słowy, korzystne właściwości dla naszego organizmu będą zależały przede wszystkim od ich struktury molekularnej, rozpuszczonych lub zawieszonych w niej substancji mineralnych oraz od temperatury i ciśnienia, w którym wynurzają się na powierzchnię. I w zależności od ich składu, wody te będą wywierały różne działanie na nasz organizm.

Istnieje więc dwanaście różnych odmian wód termalnych, o różnych korzyściach dla naszego organizmu:

  • Wody bogate w kwas węglowy, zwykle o niskiej mineralizacji i zimne. Ze względu na swoje właściwości trawienne i hepatoprotekcyjne są zwykle podawane doustnie. Neutralizują również wydzielanie kwasu i wspomagają czynność trzustki. Są więc polecane przy problemach z układem pokarmowym, podobnie jak wody magnezowe, oligometaliczne czy wapniowe. Te ostatnie, bogate w wapń, polecane są przy schorzeniach przewodu pokarmowego, a także tych związanych ze zwyrodnieniem kości czy niektórymi schorzeniami układu krążenia.
  • Problemy z kośćmi można poprawić stosując wody fluorowane, bogate w fluor, ponieważ łatwo wiąże się on z wapniem, chroniąc w ten sposób tworzenie i zachowanie zębów i kości.
  • Wody siarkowe mogą być również stosowane przy dolegliwościach reumatycznych i innych przewlekłych dolegliwościach dermatologicznych i oddechowych.
  • Jeśli to, czego szukasz, to leczenie stanów chirurgicznych, urazowych, reumatycznych, dermatologicznych czy oddechowych, wody chlorkowe, bogate w chlorki, mają działanie antyseptyczne i pomagają w gojeniu.
  • Wody sodowe, bogate w sód, mają również działanie antyseptyczne, a także są świetnym środkiem rozluźniającym dla naszych mięśni.
  • Podobnie wody  bogate w żelazo, działają również na choroby dermatologiczne, a także sprzyjają regeneracji krwi i pomagają w przypadkach anemii.
  • Natomiast stosowane jako wody stołowe są wodami węglowymi, które pobudzają apetyt i ułatwiają trawienie.

Osobiście lubimy wody termalne w Polanicy Zdrój. Sprawdź w linku, jakie zabiegi można tam wykonać.