Miażdżyca: co warto wiedzieć?

Miażdżyca to groźna choroba, której pierwsze objawy powinny skłonić nas do zmienienia stylu życia oraz do zwrócenia większej uwagi na swe zdrowie. Co warto wiedzieć na temat miażdżycy? Co możemy zrobić, by skutecznie się przed nią chronić?

Miażdżyca w pigułce


Miażdżyca to podstępna choroba, która może się rozwijać latami. Główną jej przyczyną są lipidy, które przez dłuższy czas mogą się odkładać na ściankach tętnic, doprowadzając do ich znacznego zwężenia. Czym to grozi? Poważnymi problemami ze zdrowiem, spowodowanymi zbyt małą ilością tlenu dostarczanego przez krew do tak ważnych narządów, jak mózg oraz serce.

Skąd biorą się takie problemy?


Na rozwój miażdżycy wpływa wiele czynników. Choroba ta ma charakter procesu zapalnego, który jest konsekwencją uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do gromadzenia się w błonie wewnętrznej lipidów, kolagenu i złogów wapnia, które tworzą tzw. blaszkę miażdżycową. Jest ona bardzo niebezpieczna, gdyż z jej powodu przez naczynia krwionośne przepływa mniej krwi odpowiedzialnej za transport tlenu w organizmie, co skutkuje m.in. poważnymi chorobami serca.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi miażdżycy?


Każdy z nas może być narażony na problemy z miażdżycą, każdy z nas może przez lata nie zauważać problemu. Warto jednak pamiętać, iż istnieje wiele czynników, które w znacznym stopniu sprzyjają pojawieniu się problemów z miażdżycą. Wiadomo, że miażdżyca częściej dotyczy mężczyzn oraz osób starszych, które dominują wśród pacjentów walczących z tym problemem. Miażdżycy sprzyja też brak aktywności fizycznej, zbyt tłusta dieta, brak aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Na miażdżycę w znacznie większym stopniu są też narażone te osoby, które mają problemy z otyłością, cukrzycą lub zbyt wysokim ciśnieniem.

Dlaczego miażdżycy nie można lekceważyć?


Ignorowanie miażdżycy może się dla wielu z nas okazać poważnym błędem, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Brak leczenia może sprawić, iż miażdżyca doprowadzi nas do udaru mózgu lub do choroby niedokrwiennej serca. Warto zatem na bieżąco wykonywać badania profilaktyczne oraz zadbać o swe zdrowie. Lekka dieta, regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z takich używek, jak palenie papierosów to podstawa, o której nikt z nas nie powinien zapominać.